Aurell, Kathrine Aurell, Tage Beckman, Erik Bergman, Stina Billman, Torsten Björneboe, Jens Dagerman, Stig Ek, Anders Ekelöf, Gunnar Ekerot, Bengt Fahlström, Öyvind Görling, Lars Hedlund, Bertil Hedlund, Karin Jonson, Björn Labba, Andreas Lagerkvist, Pär Legrand, Dominique Liffner, Axel Linde, Ebbe Lindegren, Erik Schütt, Bertil Sjöberg, Alf Sjögren, Peder Sundman, Per Olof Svensson, Wiking Tingsten, Herbert
Aspenström, Werner Aurell, Kathrine Aurell, Tage Beckman, Erik Bergman, Stina Billman, Torsten Björneboe, Jens Cornell, Brita Dagerman, Stig Edfelt, Johannes Ek, Anders Ekelöf, Gunnar Ekelöf, Ingrid Ekerot, Bengt Fahlström, Öyvind Gullberg, Hjalmar Görling, Ingrid Görling, Lars Hedlund, Bertil Hedlund, Karin Hillbäck, Ella Jonson, Björn Jordan, Patrice Labba, Andreas Lagerkvist, Pär Liffner, Axel Linde, Ebbe Olson, Ove Panduro, Leif Schütt, Bertil Sjöberg, Alf Sjögren, Peder Sundman, Per Olof Svensson, Wiking Weiss, Peter Vinde, Victor
Brev mellan övriga: Andersson, Ingvar till Ekelöf, Gunnar Ekelöf, Gunnar från och till oidentifierade personer
Gauthier, Roger Geijerstam, Regina af Gelbort, Margareta Gerdmar, Staffan Gidlunds Gisslén, Margith Grate, Pontus Greider, Göran Grönköpings Veckoblad Gullström, Sven Gunnar, farbror Gustafson, Astrid Gustafsson, Madeleine Gävle kommun Göran Göteborgsposten Göteborgs stadsbibliotek Göteborgs Stadsteater Göteborgs Universitetsbibliotek Hallén, Kerstin Hallerdt, Björn Hammar Hammarskjöld, Peder Hammershøj, Inger Hansson, Lars G. Hassner, Rune Hedengrens Bokhandel Hedvall, Bo Hemmungs Wirtén, Eva Hèrnod, Torsten Hildeman, Görel Hjern, Kjell Holmqvist, Anders HSB:s Industrier AB Borohus Hubendick, Bengt Huldt, Cecilia Humanistiska Förbundet Håstad, Disa Häggqvist, Arne Hällén, Sverker Hällgren, Harry M. Höjer, Malou IBL AB Institut Français de Stockholm Institutet för scenkonst, Östersund Johansson, Eva Johansson, Margareta Johansson, Maria Johannesson, Eric, Uppsala universitet Jonäng, Stefan Järv, Harry Kahle, Sigrid Nyberg Karin Boye-sällskapet Karlgren, Björn Karlsson, Karl Fredrik KM Kjellberg, Georg K:son Klemming, Sven Kock, Ingeborg Kompaniet Konow, Margareta von Konstföreningen Korlen, Gustav, Stockholms universitet Kull, Olof Kullenberg, Annette, Aftonbladet Kunicki, Jan Kungl. biblioteket Kungliga Dramatiska Teatern Kungl. Maj:ts Orden, Sekreterareämbetet Kungl. vetenskapsakademien Kungl. Vitterhets, Historie och Antikvitetsakademien Köhler, Carl Kölving, Ulla, Uppsala universitet
Landrein, Yves Landell, Börje Landqvist, Roj Lang, Brita Lauritzen, Einar Legenda Lilla Teatern Lindblad, Thomas Lindbom, Lena Lindgren, Lena Lindgren, Uno Lindgren, Victor Linde, Bengt Monica Lindhs Presentböcker AB Lindquist, Jan Lindskog, Danielle Lindström, Arne Liungman, Carl G. Ljungris, Wille Lohmann, Hans Lundberg, Christina LundeQuistska Bokhandeln Lundgren, Caj (Kajenn) Lundgren, Tyra Lye, K-G Macau, Jacques Makover, Daniel Esq. Malm, Syster Linnea Malmberg, Bertil, Lunds universitet Malmberg, Carl-Johan Malmquist, Axel Malmö Stadsteater Marcus, Gert Mariestads Sparbank Marionetteater Michael Meschke Matthias, Lisa Meidal, Björn Mjöberg, Jöran Moberg, Eva Moberg, Thomas Moderna Museet Molander, Per Molin, Annika Munck, Ingalisa Myrdal, Gunnar Månadsjournalen Mäaark, M. Narti, Ana Maria Nationalmuseum Nationalteatern Naturhistoriska Museet, Göteborg Nelsson, Carina Neuman, Aron Nibe-verken AB Nilsson, Gullan och Orm Nilsson, Orvar Nobelstiftelsen Nordbäck-Linder, Harriet Nordenberg-Leverén, Jan Nordiska Museet Nordling, Carl O. Nordlund, Solveig Norrstrand, Margareta Nya Wermlands-Tidningen AB Nygren, Quita Nyström, Kristine och Tuve Odén, Karin Oldinger, Bengtolle Olin, Elisabeth Ollén, Gunnar Olsson & Rosenlund Olsson, Anders Olsson, Leif Olle Ord & Bild P., Ingeborg Patera, Paul Paulson, Arvid Persson, Bo Persson, Lars Petrén, Ture Pettersson, Allan? PK Banken Planthaber, Gunnar Pleijel, Sonja Pressurklipp AB Propexus Q Film AB Qvarnström, Gunnar
Rahm, Göran Reuterswärd, Oscar Riesenfeld, Harald, Uppsala universitet Rikskonserter Riksteatern Rooth-Robertson, Magdalena Rosengren, Mats Rossholm, Göran, Stockholms universitet Rudström, Lennart Runnquist, Ingrid Rye, Margareta Rynell, Sven Röster i Radio Sahlberg, Bengt Salevid, Eva Salmon, Christian Sandbergs bokhandel Sandblad, Erik Sandahl, Helena Sanderberg, Martin W. Sandrew Film & Teater AB Schuler, Tom och Nina Schön, Sanfrid SIDA Sivers, Birgit Sjödin, Hervor Skolvärlden AB Sparbanken Sparre, Eva SRF Tal & Punkt AB Stadsteatern i Norrköping Statens Kulturråd Sterling Stig Stockholm Institute of Education Stockholms Enskilda Bank Stockholms Stad Stockholms Stadsteater Strandroth, Ulrika Strid, Erik Strindbergsmuseet Strömberg, Kjell Studiekamraten Studio 24 Sundberg, Björn, Uppsala universitet Sundsvalls Museum Svensk Filmindustri Svensk Förening för Nordiskt Samarbete, NORDEN Svensk Teaterunion Svenska Akademien Svenska Akademiens Nobelbibliotek Svenska Barnboksinstitutet Svenska Europaklubben Svenska Institutet Svenska ITI-rådet Svenska Kryssarklubben Svenska Nationalkommittén för Kulturellt Samarbete i Europa Svenska Pennklubben Svenska Turistföreningen Svenskt Författarlexikon Arvid Svensons Bokhandel Svensons Svensson, Ola Sveriges Dramatikerförbund Sveriges Flottas Ungdomsförbund Sveriges Författarfond Sveriges Författarförbund
Sveriges riksdag Sveriges Television Sylwan, Barbro Synskadades Riksförbund Sällskapet Bokvännerna Sällskapet för främjande av kyrklig själavård Söderberg, Rolf Söderhjelm, Martin Talboks- och punktskriftsbiblioteket Taube, Evert (Inga-Britt Fredholm) Teatergruppen Ateljén Teatergruppen Martine och Lennart Teaterhögskolan Tegelberg, Elisabeth, Göteborgs universitet Tengberg, Violet Tham, Pieter Thinsz, Géza Thorstensson, Karl-Erik Thulin, Elsa (korrespondens Albert Bonnier, Manuel Aguirre, Albert Camus, André Malraux, Hjalmar Gullberg, FLYCO) Thurén, Gunnar Tidningarnas Telegrambyrå Tigerstedt, E. N. Tillius, Carl Timm, Mikael Tovi, Kerstin Tre Tryckare Tunbjörk, Lars Törnander, Gunnel Törngren, Disa Uggla, Claës-Göran Uhrbom, Odd Umbra Solis Umeå universitetsbibliotek Unger, Anderz Upsala Stadsteater Uppsala universitet (promovering) Uppsala Nya Begravningsbyrå Uppsala Studentkår Utlandssvenskarnas Förening Viklander, Bengt Vitterhetsakademien Vogel-Rödin, Gösta Vos, Bengt-Olof Värmlands Museum Västernorrlands Regionteater Wahlgren, Olof Waldén, Katja Wallin, Katarina Warrol, Johan Wennerholm, Eric, Yngve Schartaus Advokatbyrå Werner, Gösta Westberg, Anna Westlinder, Lennart Wickman, Torgny Widman, Henrik Wigforss, Harald Wijkman, Carl-Henning Wiklund, Johanna Wildenstam, Bo Winter, Dieter Ydén-Sandgren, Ingrid Zaba, Norbert Zandrén, Ulf Zetterström, Margareta Zichy, Aldar Zivkovic, Zagorka Åkerman, Nordal Åkerstein, Louise Åkesson, Birgit Özkök, Lütfi
Abenius, Margit Bergman, Ingmar Brandell, Gunnar, Uppsala universitet Danielsson, Bernt Ekner, Reidar Enquist, Per Olov Eriksson, Göran O. Fagerberg, Sven Forssell, Lars Forsström, Tua Frostenson, Katarina Gustafsson, Lars Gyllensten, Lars Henrikson, Alf Hjort, Harriet Holm, Ingvar Holmqvist, Bengt Hylinger, Claes Isaksson, Folke Jersild, Per C. Josephson, Ragnar Kyrklund, Willy
Lagercrantz, Olof Lagergren, Åke Larsson, Stig Leckius (Gustafsson), Ingemar Lindhagen, Nils Lindqvist, Sven Lo-Johansson, Ivar Lundkvist, Artur Lönnroth, Erik Nilsson, Gunnar Nordin, Vera Norén, Lars Oledal, Brita Ranelid, Björn Rappaport, Leon Reuterswärd, Carl Fredrik Sjöstrand, Östen Stolpe, Jan Stolpe, Sven Strindberg, Axel Strömsnäs, Peter Sylwan, Mark Söderbergh, Bengt Söderberg, Lars Thoursie, Ragnar Tranströmer, Tomas Trotzig. Birgitta Vallman, Uno Värnlund, Ester Wahlund, Per Erik Wahlöö, Inger Zetterholm, Tore Ågren, Gösta Östergren, Klas
Ahlenius, Karl Ahnlund, Knut Alexanderson, Eva Alice Amatörteaterns Riksförbund Ambassade de France Anderberg, Rolf Andersson, Kaleb Andersson, Wiola Ann-Christine Danielsson Agency d’Argentré-Rask, Monique Armémuseum Arninge, Gudrun Art Distribution Arvid Svenssons Bokhandel AB Aschberg, Siri Axberger, Gunnar Bark, Richard, Lunds universitet Barkefors, Laila Bendz, Erik Berendsohn, Walter A. Bergmark, Ingemar Bergmark, Torsten Bergström, Gunilla Bergström, Siwert Bergwall, Sonja Bernadotte-Musei Vänner Carl Berthel Nathhorsts Allmännyttiga Stiftelse Berry, Leif Birgander, Pia Birmann de Relles, Katja Björck & Börjesson Björk, Anita Björkgården Björklund, Birger De Blindas Förening Bok & Bibliotek Boklotteriet Bonnier, David Borger, Astrid Boulevardteatern Brandell, Inga Britten Austin, Paul Börjander, Pia Carlsson, Anna-Carin Carlstén, Stig Carlquist, Sven Carlström, Irène Cederwall, Alice Chambert, Inga Cinematograph AB Conradi-Engqvist, Cecilia Copyswede Cornell, Jonas Dahlberg, Mats Dahlén, Ulrika H. Dahlins Advokatbyrå Dellning, Gunnar Drottningholms Teatermuseum Dutti Ekmanner, Agneta Elgán, Elisabeth Elm, Sven Engdahl, Horace Engström, Lars Engwall, Gustaf Engwall, Marika Eriksson, Gunilla Eriksson, Olof Eriksson, Per-Olof Eriksson, Åke Expressen Eva och Bengt-Arne Falck, Arne Falck, Johan Filminstitutet Focony, Stefan Forsberg, Ola Forshufvud, Sten Forsman, Björn? Forsström, Gösta Frank, Pär Franklin, Anna, Uppsala universitet Franzén, Gösta Franzén, Lars-Olof Frängsmyr, Tore, Uppsala universitet Föreningen Svenskar i Världen Föreningen Sveriges Ålderdomshemsföreståndare
Alba Albon International Aldus Alhambra Allhems förlag Allt om böcker Arkiv Förlag Artes Askild & Kärnekull Förlag AB Astrate Atlantis ATR:s Förlag Teaterforum Biblioteksförlaget AB Bibliotekstjänst AB Bokförlaget Robert Larson AB Bokförlaget Natur och Kultur Brombergs Bokförlag Cai Ingerslev Nielsen Teaterförlag Bo Cavefors Bokförlag R. Coeckelberghs Bokförlag Centralkommittén Folk och Försvar Folket i Bild FIBs Lyrikklubb, Lyrikvännen FIB Kulturfront Författarförlaget Gamla Stan’s Teater AB CWK Gleerup Bokförlag Lars Hökenbergs Förlag Interculture Sweden AB
Danska författare Barfoed, Niels Brostrøm, Torben Christensen, Inger Hansen, Thorkild Harder, Uffe Madsen, Svend Age Rifbjerg, Klaus Ronild, Peter Sonne, Jørgen Stangerup, Henrik Vad, Poul Wivel, Ole
Danska förlag och tidskrifter Apostrof Borgen Förlag Brøndums Forlag Dagbladet Information Christian Ejlers’ Forlag Folmer Hansen Teaterförlag Forlaget Vindrose Forum Fremad Leonhardt & Höier Lindhardt og Ringhof Rosinante/Munksgaard Samleren J. H. Schultz Forlag Det Schønbergske Forlag
Danska brevskrivare Allégadeteatret Arkiv for ny litteratur Bo, Lars Brancion, Paul Chatel de Danmarks Radio Dansk Litteraturinformationscenter Egebak, Niels Frøland, Alex Information Publishers Københavns Universitet Løgstrup, K. E. Sans Souci Smith, Marianne Willemoës, Emmy
Färöiska författare och brevskrivare Jacobsen, Steinbjörn B. Heinesen, Jens Pauli Helmsdal Nielsen, Guðrið Líggjas í Bö Rithövundafelag Föroya
Sanoma Osakeyhtiö Holger Schildts Förlag Söderström & Co Werner Söderström Osakeyhtiö
Finska brevskrivare American Embassy, Helsinki Eva Helsinki University Library Oy. Yleisradio AB Stiftelsen Finlands Institut i Frankrike Suomen Näyttämöiden Liitto (Finska Teaterförbundet) Suomivuori, Kirsti
Norska författare Austveg, Inger Griffiths Ormhaug, Ella Hambro, Carl Hauge, Olav H. Haxthow, Egil Jacobsen, Rolf Johannesen, Georg Jor, Finn Kvam, Ragnar Obrestad, Tor Prytz, Carl Fredric Roll, Halvor Vold, Jan Erik Norska förlag och tidskrifter Aftenposten J. W. Cappelens förlag (1964) Dagbladet Den Norska Bokklubben Det Norske Samlaget Dreyers Forlag Forlagsentralen ANS Grøndahl & Søn Forlag Johan Grundt Tanum Forlag NORLA 1981-1990 Tiden Universitetsforlaget Norska brevskrivare Billeau, Jacky Christensen, Per Den Norska Forfatterforening Endreson, Björn Holter, Karin, Universitetet i Oslo Hugin & Munin, Hamsunprosjektet Magnus, Morten H. Norskt Kulturråd Thallaug, Haakon Isländska brevskrivare Mál og menning, Reykjavík
Cabriès, Jean Caillois, Roger (foto) Camus, Albert Camus, Catherine Carpentier, Alejo Castelot, André Césaire, Aimé Chalon, Jean Char, René Le Clézio, Jean-Marie Gustave Cortázar, Julio Cousteau, D. P. Desfeuilles Detambel, Régine Dubillard, Roland Duby, Georges Dumitriu, Petru Duras, Marguerite Duvignaud, Jean Effel, Jean (pseud. Lejeune, François) Eliade, Mircea Emmanuel, Pierre Faye, Jean-Pierre Foucault, Michel Fourastié, Jean Gadenne, Yvonne Gary, Romain Gascar, Pierre Gide, André Gombrowicz, Witold Gracq, Julien Green, Julien Grosjean, Jean Herriot, Edouard Howlett, Jacques Husson, Albert Jacob, François Janvier, Ludovic Jonquières, Henri Jouhandeau, Marcel Jourdan, Eric Jouve, Pierre Jean Kern, Alfred Kosma, Joseph Kundera, Milan, Kundera, Vera Lambert, Jean-Clarence Langfus, Anna Leduc, Violette Lefebvre, Henri Lefevre, Georges Leuliette, Pierre Lévi-Strauss, Claude
Oidentifierade franska brevskrivare Abraham, Jean-Pierre Académie des Sciences Morales et Politiques, Institut de France Acévédo, Christobal de ADAGP, Société des Auteurs dans les arts graphiques et plastiques Adnan, Reja Aina Albon Albrecht Alliance Française de Stockholm Ambassade de Finlande Ambassade de France au Danemark Ambassade de France en Norvège Ambassade Royale de Suède Ambassade Royale de Danemark Ambassade Royale de Norvège Ambitial American Express Les Amis de L’Isle-Adam Amlie, Axel Amon, Ghislaine Amyl, Jean-Claude ANADEM Andrade, Marie-Odile Angelfors, Christina Anne Antenne 2 Aporegul Arango y Alsina, Ramiro Argile Ariès, Philippe Armengaud, Jean-Pierre Art Bureau Cheneau Delille, ABCD ARTS Aschats, Maria, Maison des Etudiants Suédois Aslan, Odette, Théatre des Nations Assises de la Traduction Littéraire en Arles Assistance Multiservices Internationale Association des Amis de Puóutigny-Cerisy Association des Anciens Elèves L’Association Artistique Suédoise à Paris Association Défense Tuileries Association Dialogue entre les Cultures Association pour la diffusion littéraire et artistique Association Jean Jacques Rousseau Association des Traducteurs Littéraires de France, ATLF Assurances Générales de France, AGF Astman, Kerstin Attoun, Lucien Aubert, Pierre Augustin, Jean Auquier, Louis Auroy Axelson, Bo
Malraux, André Mantille? Manz’ie (pseud. Galliot, Michel) Marcel, Gabriel Maurois, André Mauriac, François Maury, Lucien (även artikeln Les OEuvres et les Idées: les Confessions de Strindberg i Revue Bleue, Revue Politique et Littéraire, 1921) Memmi, Albert Mende, Tibor Michaux, Henri Miego, Marcel Montherlant, Henry de Morin, Edgar Narcisse, Alphonse Neruda, Pablo Noël, Bernard Panijel, Jacques Perec, Georges Perruchot, Henri Perse, Saint-John (pseud. Leger, Alexis) Petit, Jacques Pinget, Robert Pons, Maurice Queffelec, Henri Queneau, Raymond Ricardou, Jean Rinaldi, Angelo Robbe-Grillet, Alain Roger-Marx, Claude Rousset, David Roy, Claude Sabatier, Robert Salacrou, Armand Sarraute, Nathalie Sartre, Jean-Paul Schoendoerffer, Pierre Schéhadé, Georges Schlumberger, Jean Séguier, Marcel Seignolle, Claude Simenon, Georges Sperber, Manès Todd, Olivier Tournier, Michel Trassard, Jean-Loup Vidalie, Albert Vian, Boris, Vian, Ursula Wright, Richard Yourcenar, Marguerite Zimmer, Bernard
Baldwin, James Banyuls Templers Barlind, Anne Barma, Claude Baron, Jacques Barrier Barsacq, André Battail, Jean-François Baudel, Jules-Marc Baudier, Fequet Bazar de l’hotel-de-ville Bay, André Bay, Marie Pierre Beaumanoir Belmont, Georges Bémart Benda, J. Bengtsson, Monika Bèranger, Jean Berger, Marcel Bergman, Carlo Berki, E et Peuteuil, S. Bermar, Raymond Bernard, Denise Bernard, Huguette Bernard, Jean-Jacques Bernardez, Aurora Berne-Jouffroy, André Bernheim, Jeune Bertoft, Göran Bertucelli, Jean-Louis Beuda, J. Bezanovska, Maria Biard, D. Bibliothèque de l’Arsenal Bibliothèque Nationale Bibliothèque Nordique Bierre, Michele Suzanne Bl. Chenoun Blanc, Marie-Thérèse Blanchard, Albert A. Blandin, J.P. Boeswillwald, Pierre Boiteux, Martine Bolgár, Mirja Bolin, Gustav Bollery, Jean Bondy, François Les Boréales de Normandie Bosseur, Dominique Bouchot-Saupique Bourrec, Jean-Roger Bousquet Bouthoul Bouvin Bray, Barbara Breches Brétecher, Claire British Council en France Broms, Barbro Bronner Brûlerie du Havre de Grâce Bruncrona, Ulla Bureau d’informations Bureau de Poste Burke, Carolyn Burnat, Henri Börjesson, Lars-Göran
Caillard, Chantal Canavaggia, Marie Cappelli, H. Carlier, Robert Carlstén, Axel Castelbajac, Diane de Cathala, Fernand Caswell, Tony Caswell, W. A. Cate, Curtis Caugant, Pierre Le Cèdre Centre de Chèques Posteaux Centre Culturel International Centre Culturel Suédois Centre Culturel de la Communaute Française de Belgique à Paris Centre de Documentation du Patrimoine Centre de Documentation Universitaire C.D.U. & S.E.D.E.S. Centre d’études Arctiques et Finno-Scandinaves Centre d’études des mouvements sociaux Centre d’études Oecumémiques Centre Européen de Coopération économique Centre Georges Pompidou Centre Interdisciplinaire de Recherches sur l’Europe du Nord, CIREN Centre National d’enseignement par correspondence, CNEC Centre National des Lettres Centre poétique comparé Centre Theatral du Maine Centre téléphonique de Paris Nord Cercle de la Librairie Cercle Suédois Cercle Swedenborg Chaliand, Gérard Chambre de Commerce Suédoise en France Champigny, R. Chapon, François Chanson, Paul Charras, Charles Charrière, Jacques Charsier, Bernard Chatelet Chèque-Théâtre Chérencé, Jacques Chertok, L. Chèque Théâtre Chevouz Chevrier, Antoine Cheyron, M. de Chou, Henri Choman, Erik Christophe Chronberg, E. Cicaione, E. Ciccione, Claude-Antoine Cité Internationale Universitaire de Paris Claudon Clause, Pierre Claustre, Daniel Clément, Alain Clément, Marie-Christine Clinell, Bim Club de lecture des jeunes Cohen-Solal, Annie Collège International des Traducteurs Littéraires La Colline Comité Abouchar Comité des Amis du Pleu Air Compagnie de Mime Marcel Marceau Compagnie Solov-Chabert Concours Européen Confiserie Marcel Richaud Constant, Jacques Consulat Général de France Corrales Egea, José Cotte, Roger Coullonges, Henri Courbez, Jacques Couturier, Michel Culioli Culture Francophonie
Adamov, Arthur Alexeieff, Alexandre Anouilh, Jean (foto) Aragon, Louis Arnoux, Alexandre Aron, Raymond Asturias, Miguel Ángel Balandier, Georges Bastide, François-Régis Bazin, Hervé Beauvoir, Simone de Belletto, René Bens, Jacques Bianciotti, Héctor Billetdoux, François Billetdoux, Raphaële Bodard, Lucien Bonnefoy, Yves Borderie, Roger Bosquet, Alain Boulle, Pierre Breton, André Butor, Michel
Maeght, Aimé Maeterlinck, Maurice Magny, Olivier de Maillard, Lucien Maison de l’Allemagne Maison Boyer Maison des Etudiants Suédois Maison de France Maison Heinrich Heine Maison de la Poésie Maison de Saint Jean Maison de Suède Malaurie, Jean Malmquist, Nils Bertil Mannoni, Maud Marcelot, Jean Marcheschi, Daniella Maréchal, Jacques D. Marist, Aario Alfred Marte-Proust, G. Martin Martin, Alexis Martin, Didier Martin-Legeay, A. Martini Maurice, Bernard Maurois, Gerald Maury, Pierre Mayoux, Jean Jacques McCarthy, Mary McElhouse, Andy et Coghill, Carol Mercier, Christophe Métivier, Marie Thérèse Ministère des Affaires Culturelles Ministère des Affaires Étrangères Ministère de l’Education Nationale, Académie de Paris Minkowski, A. Mission du G.R.U.N.K. Mitterand, H. Molander, Bengt Thure, Eglise Suédois Moltzer, Kim Monique Montfort, Silvia Mordillo, Guillermo Morisse, L. Moüy, Olivier de Muller, Emile Munnich, Robert Musée des Beaux-Arts et de la Dentelle Musée Bernadotte Musée Rodin Männik, Maire Naville, Jacques Néchad, Myriam Nespoulous-Neuville, J. Neveux, M. I. New York Times Syndication Sales Nichat, J. Nilsson, Eric M. Nilssonne, Viveca Nizon, Paul Noël, Claude Nord-Express Norden, Université de Caen Nordmann, Jean-Gabriel Den Norska Sjømannskirke NOTA BENE Nouveau Théâtre d’Angers Nouvel Hotel-Maison Rouge Nouvelle Europe La Nouvelle Mullebo Numers, Lorenz von NUNSKY OCDE, Organisation de coopération et de développement économiques Odeon, Théâtre National Office Chrétien du Livre Ogunleye, George Agged Olaizola, Pedro Olin, Ellie Olovsson, Eva Orfèvre, Yannick Ormancey, Marcel Osouf, Jean Otto Ozanne, O.
P, Suzanne Paillonne Palm-Jensen, Björn Parinaud, André Parlier, Jean Parry, Roger Parti Socialiste Paufichet Payen-Appenzeller, Pascal Peissel, Michel Pelle Pellé, Thérèse Pellerin, Jean-Victor Pernilla och Tage Persson, B. Pesenti, Michel Pessar, Henry Petibon, F. Petit, Märta Petitdemange, Lili B. La Petite Réserve de la Salis Peynet Pfister, Gérard Pichaud, Raymond Piel, Jean Pillement, Georges Pillet-Will, Jacques Phanomyong, Pridi Place, Jean-Michel Plogoff Poeguil, Tijani Pognon, Edmond Posner, Anna Postal, Daniel Postaux, Avion Postes et Télécommunications Pouillon, Jean Prat, Jean Preda Preiss-Griolet, Patrick Preuves La Prévention Routière Puig, André Puisoye, Jacques P.X.P Productions Queval, Axel Radio France 1975-1984 (innehåller även ORTF 1966-1974 och RTF 1953-1963) Raimbault, E. R. Raja, Rao Ranc, Monique Rebourcet, G. Recette-Perception Regwald, Richard Réja Renard-Almqvist, Colette (Renard-Goldschmidt, Colette) Le Restaurant du Cercle Suédois Riad, Eva Richard, Roger Richier, Germaine Rivollier, Anne-Marie Robert, Pierre-Edmond Roditi, Georges Roger-Viollet, H. Ronse, Henri Rosdahl, Lennart Rosenberg, Andreas H. Rosert Rossett, Alan Rossi, Ingrid Rossignol, Maria Rostand, Claude Roudinesco, Elisabeth Roussel, Åsa Roux, Lotten Rovan, Joseph Royal Concorde Hôtel Royer, Annik Royer, Françoise Rozsaffy, Gabrielle Rubin Les Rues Rugafiori, Claudio
Ueberschlag, Georges, Université de Lille UNICEF Wolff-Quenot, M. J., Université Louis Pasteur Université de Nice, Grouix, Pierre Université de Paris, Dubos, Ulrika, Fol, J.J., Carrière, Etiemble Lind, Kerstin, Université de Saint-Etienne Université de Strasbourg Unseld, Joachim U.R.S.S.A.F. Uzan, Micheline Valdman, Edouard Vallentin, Antonia Vallquist, Gunnel Veil Veinstein, André Verdier, Yvonne Vergely, Barbro Vigoureux, Jacques Viltart Viola och Evy Le Volcan Voss, Tom Vossen, Frantz Vovelle, Michel Wahl, Jean Wagman, Gail Wallberg Wallich, Simone Wassbo, Gustaf Weiner, Annie Weiss, Lars Werner, Carl Magnus Westerberg, Swen Wettstein, Ernest Wilander, Gösta Yorkovitch, Saul Zand, Nicole Zennadi, Colette
Ader, Patricia Albeck, Raymod Arnaud, Michel Asschenfeldt, Paul Augot, Madeleine Bartove, Jean Bergman, Carl-Ove Capello, Jean-Marc Chadenson, Chantal Champfleury, Philippe de Champion, Marc Coville, Hervé och Hélène Diehl, Marguerite Eydoux, Elisabeth Fernandez, Jocelyne Gauffin, Jeanne och Rolf Gautries, Harald de Gylden, Colette Lafitte, Maryse Ligny, Bertrand Mazaillier, Annick Ortais, André Reenpää, Erkki Robnard, Jacques Seynes, Catherine de Simoneau, François-Noël Sylvian, Claude Thibout, Louis
Dahlqvist, Börje Daniélou, Alain Dartan, J. Daum, Noël Debauche, Pierre Decam-Desmonts, Alice Dehsh, S. Delaporte, Raie Delille, Francis Delille, J. R. Delhomme et Cie Delpont, P. Déménagements Chatelard Ainé Demiéville, Paul Demoly, Jean Dendolo, Luisa Denis, René Derruez, Michel Descos, Paul Desfeuilles Dessaintes, Vve O. Dial, Diffusion international d’arts et loisirs Diendonné, L. Dillmann, François-Xavier Diners Voyages Diop, Alioune Direction des Musées de France Discothèque Classique Internationale Documentation Photographique de la Réunion des Musées Nationaux Doisnel Donzelot, Jacques Doresse, Jean Dozynski, Charles Driancourt-Girod, Janine Druon, Maurice Dubois, P.H. Mme Dubos (ang. översättning) Dubuffet, Jean Ducaté, Claudine Dufranc, J. Pierre Duhamel, Bernard Dumaine, Philippe Dupré, Francis Durand, Claude Durand, Frédéric Durand-Ruel & Cie Duthoit, Dominique Duthuit, Georges École de Garçons École Nationale des Langues Orientales Vivantes École Nationale de Musique École Nationale Supérieur des Beaux-Arts École Nationale Supérieure des Bibliotheques École Pratique des Hautes Etudes, EPHE Edifemmes Ehlers, Robert Ehrenberg, Gösta Eibrand, Tommy Ekelöf, Suzanne Ekström, Gunilla Elmqvist-Gornall, Kerstin Eng, Brynolf English French Cultural Organization, EFCO Ericsson Erki Ermakoff, Francesca Erman, Michel Établissement de Bains Houlgate Etablissements Nicolas European Biographical Directory Evander, Sven Evreinoff, Anna L’Expansion scientifique française Expression FACIT Fageot, Charlotte Le Fagotin Faramond, Guy de (fotografier) Faramond, Jean de FARGO Fédération Internationale des Traducteurs, FIT Feely, Karin Fejtö, François Fercker, Patrick Ferlet, Roger Festival International du Film Festival International du Livre de Nice Filmedis Films Ajax Flamand, Paul Fleuriot de Lange, Paul Flood, Livia Fohlin, John Follin, Sven, Centre Hospitalier Sainte-Anne Fondation Cartier pour l’Art Contemporain Fondation Charles Veillon Fondation Danoise Fondation Française d’Etudes Nordique Fondation Internationale des Sciences Humaines Fondation Royaumont Fonfreide, Marcelle Fournier Frugier, Alain Furtado, Celso Futurniture Fuzelier, Etienne
Gaillard, Denise Galérie 96 Galérie Bellechasse Galvez, Antonio Gamma Gara, L. Garling, S. Garric, Alain Gascuil, R. Gaspar, Lorand Gauthier, Paul Gautuis, H. Gay, Marguerite Géniès, Bernard Germain, Françoise Gheerbrant, Alain Gillyboeuf-Woisson, Thierry Giraudon Girod de l’Ain, G. Girodias, Maurice Golsenne, Daniel Gonnet, Hubert Goudeket, Maurice La Gouret Graf, M.A. Gran, Michel and Elena Le Grand Châlet Grand Hôtel Taranne Grande Chancellerie de la Légion d’Honneur Gravier, Maurice Grunwald, Constantin de Gudmundsen-Holmgren, Anette Guérin, Daniel Guichen, Christine de Les Guides Bleus Guilhon, Philippe Guillemin, J. Guillot, Colette Guillou, Yannick Guin, Yannick, Mairie de Nantes Gunilla Gustafsson, Madeleine Guston, R. Guth, A., Université de Paris-Sorbonne Hahn, Georges, Université Internationale des Pyrénées Halleux, Pierre, Université de Liège Hammarstrand, Christine Handke, Peter Harcourt, François d’ Hasselhuhn, Touny Hassia Haudricour, André G. Hedqvist, C. A. Hees, Alam de Helger, Thomas Henry, J. Hèrnod, Lennart Hèrnod, Torsten Heymann, S. G. Himes, Chester Hinderer, Gérard Hirt, Eléonore Hoàng, Marianne Hochart, Annie Le Hohwald, Grand-hotel Hojlund, Margrethe Holmquist, Anders Hoof, Henri Van Hôpital A. Chenevier Hôpital Broca Horowicz, Bronislaw Horville, Josyane Hossein, Robert, Théâtre de Paris Hostellerie de l’Ange Hôtel d’Arlatan Hôtel Ferrandi Hôtel Gay Lussac Hôtel Helvétique Hôtel Idoux, Le Hohwald Hôtel Montalembert Hôtel de Nancy Hôtel Paris-Dinard Hôtel du Pont Royal Hôtel de la Poste Hôtel de Suède Hôtel des Vosges Houbart Howlett, Marc Hultén, Pontus, Centre National d’Art et de Culture Georges Huppert, Erwin Hyland, Hanka Hägglöf, Ingemar Icare INDISS Imprimerie du Compagnonnage Imprimierie de l’Ouest Institut d’études Scandinaves Institut Finlandais Institut de France Institut Suédois Institut Tessin Institution St Joseph Israël, Yvonne Jan, Isabelle Jarl, Stig Jeisler-Gouly, Monique Jelinsky Jenny, Bernard Jernewall, Michael Johansson, Inga-Britt Jordan Joseph Lafosse Satie Joubert, Georges Juillet, I. Juin o-Parquets Jutheau, Raymond Jørgensen, Ines
Mme Daussy David, Jacques Delattre, Sabine Les Documents et Reportages Internationaux Dreyfus, R. Daniel Dufour, M-L Dugaquier, Pierre Dycke, Tom van Europart Fouquières, Ariane de Frechtman, Bernard Gigon, Fernand Gordey, Beverley Goudeket Grall, Alex Institut Littéraire Jaspard Polus & Cie Karvelis, Ugné Kultura Lapautre, Michelle Lutrand, Edmond Martonplay Mattias, Irmgard & Estienne, Paul M.C.A. McKee & Mouche Mosca, Marie-Ange Neige La Nouvelle Agence Office Artistique International Opera Mundi Ouvaroff, Serge La Page Internationale Pehrsson, Hjalmar Peuteuil, Suzanne Pilet, J. A. Presse Avenir Quet, Pierre
Kandinsky, Nina Kerouredan, G. Kikoïne, Léon et Max Knapp, Jean, Université de Paris, Institut de Copenhague Knoff, Anne-Lise Kochno, Boris Kolar, Jiri Kouzan, Marian Kriegel, Georges Kruckenberg, Erland Kurz, Michel-Claude Laboratoire Agronomique SAS Lacombe Lagarde, F. de Lahováry, Paul Lalance, R. Lalère, Max Lambrichs Landes, Marie-Gisele Landry, Patricia Lange, Monique Langier, Henri Lanotte, Jacques Lapierre, Dominique Lapouge, Gilles Larive, Françoise Laroche, A. de Larouge, G. Laurent, Michel Laurent, R., Université de Montpellier Lavat, Philippe Leblanc, Claude Leblond, Sylvie Lecorre, Ingrid Ledeur, Jean-Paul Lefèbvre, Marthe Lefrère, J. J. Le Floch, Marie-Paul Lefranc, Michel Le Goff, Jacques Le Pelletier, F. Lehman, Eric Lejonhielm-Brayer, Märta Lejour, Philippe Lelorain, Patrice Lemaitre, Henri Lemarchand, Jean Lennart Lepage, Jacques Le Pelletier, F. Lepotier, Contre-Amiral Lercade, Jean Leroy, P. P. Létrange, Ingegerd Lettre Internationale Létu, Bernhard Levy, Roger Liberton, Cecilia Librairie Bonaparte Librairie Le Divan Lieury, Marie-Françoise Limare, Anita Limonaire Lindström, Bengt Lindou, Mathieu Linedi Litscher, Hans-Peter Loeuillet, Jacques Loizon Lomheim, Sylfest, Université de Caen Lorenz, Paul Lorquet, Romaine Lotherington, Tom Lotte, Fernand Lottman, Herbert R. Lourdin, Jean-Louis Louis-Gabriel Lovreglio, Janvier Lu, Shenghui Lundberg, Gunnar W. Lundström-Fatton, Margareta Lupovici, Marchel Lycée Carnot Lycée Condorcet Lycée d’Etat Saint-Louis Lycée International de Saint-Germain-en-Laye Lycée Paul Valéry Lycée Saint-Louis
Saint-Mard, Hervé Salcedo, Senders Sandbach, Mary Sarrazac, Jean-Pierre Sasot, Jean-Louis Scandinavian Airlines System Schauman, Carl-Gustaf Schifer Schlumberger, Charlotte Frumer Schlumberger, Rémy Schmidt, Lars Schneider, Marcel Schram, Stuart Schulz, Barbro Schumacher, Horst Schuster, Helga Schwarzer, Alice Seabra, José Augusto Segalat, Roger-Jean Secours Populaire Français Secrétariat de Georges Simenon SEDAO Sée-Chaplet, Anne Service Culturel Seurin Shirvani, Romy Sikström, Charlotte Silen, G. E du Siramy, Geneviève Siwertz, Göran Sjödén, K-E Skandinavia Express SNCF-SERNAM Soares, Mário La Société des Aciéries et Fonderies Audoises, SAFA Société Civile des Auteurs Multimedia Société d’Entraide des Membres de la Légion D’Honneur Société des Etudes Camusiennes Société Française des Téléphones Ericson Société Française des Traducteurs Société d’Histoire du Théâtre Société des Missions Evangéliques de Paris Société de Poètes Française Société de promotion à l’étranger du livre de droit, S.P.E.L.D. Socièté de la Propriété Artistique des Dessins et Modèles, S.P.A.D.E.M. Société Protectrice des Animaux Sofitel-Bourbon Solov, Sandra Sonnenstein, Holger Le Sorano, Théâtre National de Toulouse Midi-Pyrénées Soulages, Pierre Sournia, Jean-Charles Spiriadis, Nicolas Straub, Frédérique Strömberg, Bengt Studio des Champs-Élysées Styvén, Karl Å. Suède-Film SUPRA Svahnström, Svante Sven Svenska kyrkan i Paris/Eglise Suédoise Svenska sjukhemmet, Garenne-Colombes Svensson, Gérard et Marie Thérèse Svensson, Germaine Svensson, Nils Svenstedt, C.H. och Stefania Sveriges Generalkonsulat i Marseille SWEA, Swedish Women's Educational Association International, Inc. Swigger, Roland Taran, Greta Tardy Taube, Mathilde Taube Per Evert Taylor-Wöss, Ursula Tennis de la Cavalerie Terrangle, Jean-Louis Thamin, J. L Théâtre de l’Atelier Théâtre de la Cité Théâtre de L’île St Louis Théâtre du Gymnase Théâtre Nationa lde la Colline Théâtre National de L’Opera Théâtre National de Strasbourg Théâtre Oblique Théâtre de l’Oeuvre Théatre Poche – Montparnasse Théâtre Populaire du Val-de-Mame Théâtre du Réfectoire Théâtre du Rond-Point Théâtre du Soleil Théâtre du Sygne Theriau, Fernande Thomas, Louis-Vincent, Université René Descartes Thomas, Michel et Yoan Thompson, Barbra Topart, Jean Tophoven, Elmar Torre, Pierre della Tosi, Guy Touring-Club de France Treillard, Lucien Trekking Les Trois Masques du Théâtre du Gymnase Tuomikoski, Inkeri Turc, René
L’action théâtrale Agence A.P.I.A. Agence Artistique Telemuse Agence Avis Agence Dalmas Agence France-Presse Agence Générale Agence Hoffman Agence Littéraire et Artistique Agence Littéraire et Artistique Parisienne Agence Littéraire le telescope Alexandre, Lucienne R. Arnaud, Odette Artmedia Banyai, Alexandre Le Bayon Alice & Renault, Maurice Bernheim, André Bonnet, Marguerite Bourgeois, R. Gisèle Bouthoul, Gaston Bradley, William Aspenwall Brunhoff, Marie-Claire de Bureau International de Droits d’Auteur Bureau Littéraire International Marguerite Scialtiel Bureau Littéraire Baitaille/Agence Marie-Louise Bataille Castelli, Jean Clairouin, D. Bureau Littéraire Cohen, Stanley
Renault, Maurice Reves, Emery Schakovskoy, Zinaïda Semenoff, Marc Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques Société des Gens de Lettres de France Société Belge des Auteurs, Compositeurs et Editeurs Mme Springer Strassova, Helena Szilasi, Wilhelm The Swedish Magazine Service A.B. Taylor, Peter Timsit, Melsene Unesco Wandel Cruse, Elise Wess, Martin Wright, Ellen Litterära agenter i resten av världen A.C.E.R. Agencia Literaria Agenzia Letteraria Internazionale Arlecchino Teaterförlag Bodén, Bertil Borchardt, Georges EMBLA Gedin, Lena I. Krog, Eli Kvint, Kerstin Loewen, Jan van Rose M. Meerwein Verlagsbureau Michaels, Kurt E. Lennart Sane Agency Schweizerisches Ost-Institut Wickman, Lena Wolfers, Charlotte
Economica Edition Edito Service S. A. Editec Editions de l’Aire Editions l’Age d’Homme – La Cité Editions Albatross Editions Alinea Editions Alpina Editions de l’Amitié G.T. Rageot Editions Anthropos Editions de l’Arche Editions de l’Archipel Editions d’Art Editions Arthaud Editions Aubier Editions des Autres Editions BFB Editions de la Baconnière Editions André Balland Editions Bernard Barrault Editions Beauchesne & Fils Les Editions de Beaune Editions Pierre Belfond Editions le Bélier-Prisma Editions Bellenand Editions Berger-Levrault Editions Blanchard Editions le Bon Plaisir Editions de la Bonne Presse Editions Bordas Editions Christian Bourgois Editions François Bourin Editions Bourrelier Editions Buchet/Chastel Editions du Burin
Två artiklar om Strindberg, A. ; ”Père”, ”Mlle Julie” 194?-1958 ACNC, Association Les Amis des cahiers du Nouveau Commerce Action Poétique L’Anthropologie L’Arc L’Autre Journal Bulletin du Livre Les cahiers de Pandora Le Canard enchaîné Critique Diogène Editions Losfald Editions Verve Entretiens Esprit Estuaires Les Etudes Philosophiques L’Expansion L’Express Le Figaro Littéraire La Gazette d’Actes Sud L’Herne Le Journal des Poètes Libération Magazine Les Lettres Françaises Les Lettres Nouvelles Livres de France Livres-Hebdo Le Magazine Littérarire Le Matin de Paris Minuit Le Monde Nice-Matin Les Nouvelles Littéraries Nouvelle Revue Française Le Nouveau Quotidien Obliques
Page des Libraires Paris-Match Paris-Normandie La Pensée Russe Perspectives Plein Chant Poési 97 Le Point Polyphonies Positif. Ciment, Michel; övers. av Ingmar Bergman-artikel i Filmjournalen för tidningen La Quinzaine Littéraire La Revue Musicale La Revue de Paris La Revue Théatrale Sélection du Reader’s Digest Le Spectacle du Monde Le Théâtre de l’europé Le Théâtre dans le Monde Les Temps Modernes Le Temps Parallèle Tribu Vogue
Acropole Agence Hachette de Cession de Droits Alta Ambitial Amiot-Dumont L’Archipel Arfuyen Atlantic Institute L’Aube Audin Editeur Austral Editions L’Avant-Scène L’Avant-Scène Opéra J. B. Baillière et fils Les Belles Lettres Bertrand, Jean-Paul Les Cahiers du Cinéma Les Cahiers du Double Les Cahiers du Sud Le Cargo Centre de Distribution du Livre Centre d’Etude et de Promotion de la Lecture Cercle du Livre Cercle du Livre économique Le Champs Libre Change International Le cherche midi éditeur Chotard et Associés éditeurs Club Bibliophile de France Club Français du Livre Club du Meilleur Livre Club du Nouvel Observateur CNRS Editions Collège Universitaire International des Pyrénées Compagnie Parisienne Éditions Techniques et Commerciales Contrejour
Editions Dominique Halévy Editions Jean d’Halluin Editions Viviane Hamy Editions Hartman Editions Fernand Hazan Editions Hermann Editions Herscher Editions d’Histoire et d’Art Editions Pierre Horay Editions Ruedo Ibérico Editions et Imprimerie J. Duculot Editions Odile Jacob Editions Jeune Afrique
Editions Calmann-Lévy Editions Caribéennes Editions Anne Carrière Editions du Centurion Editions du Cerf Editions du Chalet Editions du Champ Libre Editions du Champ Vallon Editions Pierre Charron Editions du Chêne Editions des Cinq Continents Editions Circé Editions de la Colombe Editions Complexe Editions du Conquistador Editions Correa Editions de la Courtille Editions Dalloz Editions Dangles Editions Dargaud Editions la Découverte Editions Françoise Deflandre Editions de Delphes Editions Delachaux & Niestlé Editions Delarge Editions des Deux Rives Les éditions Deuxtemps-Tierce Editions de la différence Editions Dis Voir Editions Ditis Editions Doin Editions Dunod